Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye

Tuzsér, Tisza-parti település Szabolcs-Szatmár megyében, jelképei megalkotásához számtalan motívum adódott.

A település neve halászati műszó (a középkorban a gyékényből készített, úszókra akasztott öregháló alsó inának közepére kötött nehezéket jelentett), amely már a XIII. század elején előfordul személynévként is, tehát mindkét verzió lehetett a névadás indítéka. A község a XIV. század elejétől folyamatosan adatolható révjével, oratoriumával, kikötőjével, vámjával (tributum seu telonium).

Az évszázadok folyamán a Dorogi-, Tuzséri-, Kisvárdai-, Várday-, a Rozgonyi-család stb. birtokolták, mígnem a XVIII. század végén a Lónyay-család kezére került nagyobb része. A Lónyayak e század végén barokk stílusú kastélyt építtettek a településen, amelyet a múlt században kibővítettek és így áll a mai napig. A XIX. század elején a község (1827-ben) pecsétet kapott, amelyen kezdetleges rajzolatú pecsétkép látható: alul hullámvonal, felette jobb-feljárós, három villásan ácsolt gerendapilléren nyugvó fahíd, padozata felülnézetben látható, korlátjába stilizált emberalak kapaszkodik.

A település lakói nagy hagyománytisztelettel kötődve múltjukhoz, ragaszkodtak a legjelentősebb tárgyi emlékek ikonszerű, stilizált megjelenítéséhez.

Tuzsér jelvénye (signum) álló, jobbról és balról enyhén ívelt, csúcsaiban csapott, csücskös talpú (reneszánsz) pajzs, melyet a pajzs vonalában haladó arany keret (bordure) fog közre. A pajzsmezőt a pajzsköldök magasságában domború, dongás arany fonal (fascia minuta) osztja ketté.

A felső zöld mezőben, közvetlenül a dongás fonalra helyezve, szembenézetben hármas aranyos kapuboltozat felett ellenívek közé fogott kerek (un. órakört formázó, de óra nélküli) arany barokk homlokzat lebeg. (Utalás a Lónyay-kastélyra.)

A pajzs alsó, kék mezejében - az egykori pecsétképnek megfelelően - jobb-feljárós, ezüst pallókból és gerendákból rótt híd helyezkedik el, rajta középütt stilizált ezüst emberalak, fekete betétes köpenyben és keménykalapban, halad balra, s bal kezével a híd ezüst karfájába kapaszkodik. A híd alatt két hullámos ezüst csík jelképezi a Tiszát.

A pajzsra a Lónyay-család egykori címerére utaló, szembenéző, természetes színű, fekete bélésű, lebocsátott rostélyú harci sisakot helyeztek, nyakában ezüst szalagon ezüst medállal. A sisakon ötágú (három levél között két gyöngy) nyitott arany korona helyezkedik el. Sisakdíszként a középső levél hegyén egyetlen arany levelével jobbra mutató, aranyos kontúrral kihúzott vörös alma van. A foszlányok: jobbról kék és arany, balról vörös és ezüst.