Nógrád vármegye
Az álló, hegyes talpú pajzsot a pajzsderékban hullámos kék pólya osztja. A felső vörös mező zöld halmán homlokzatával szembe forduló aranykápolna áll – nyitott bejárata feketén sötétlik – a falsík ormán arany latin kereszt. A halom két oldalán, félig takarásban egy-egy zöld dombrészlet látszik.
Az alsó ezüstmező középvonalában egy stilizált zöld fenyőfa lebeg, a pajzstalpban részben takarásban levő zöld hullámos völgy látható.
A pajzs felső élén háromlevelű aranykorona látszik, mögüle mindkét oldalon kék-arany akantuszlevelek omlanak a pajzstalp vonaláig.
A pajzs alatt homorú íven négyszer hajlított fecskefarkú aranyszalagon feketével az IPOLYTARNÓC felirat és a 13 – 32 évszám látszik.
Az aranykápolna - amely a Szent Anna-kápolna homlokzati képe – utal a kereszténységre és a történelmi előzményekre. A kápolna alatt lévő halom jelképezi a vidék jellegzetességét és a Kárpátok közelségét. A hullámos kék pólya az Ipoly folyó.
A hullámos zöld domb feletti fenyő jelképezi a megkövült ősfenyőt, a völgy pedig a Borókás nevű árkot, az ősfenyő lelőhelyét.
Az aranyszínű korona utal IV. László király 1275. évi adománylevelére (a Bory család nemességére vonatkozóan).