Címer típus
Leírás

A címerpajzs a tárcsapajzs modernizált változata. A pajzs alatt a pajzs csücskébe érő címerszalag, kontúrjai fekete vonallal kiemelten, két oldalt sarkai élesen vágottak, mint a település 1813-as pecsétjének palalerogramma változata.

A címerszalag aranyszínű, benne a település neve: ÓZDFALU. Két oldalt az évszám (a falu nevét ekkor említették először az írott források): a bal oldalon 12, a jobb oldalon 96, tehát 1296. A pajzs felett középről bal és jobb oldal felé kiinduló, a pajzs oldalára lenyúló barokkos címertakaró, bal oldal aranyszínű, jobb oldala sötétkék. Kontúrjai fekete vonallal élesen kiemelve.

A címertakaró felett aranyszínű ötágú korona, benne öt drágakő, három piros, kettő zöld színű. A korona jelzi, hogy a falu Árpád-kori település, nevét ugyan először 1296-ban említették, ami pedig azt jelenti, hogy már korábban is létezett. Pajzs alsó harmadában vágott, vágott alsó rész zöld színű, benne fekete harántolt vonalak. A szimbólum a földet, a megélhetést jelenti, hiszen lakói történelmük során a földből keresték kenyerüket.

A pajzs középső és felső harmada piros színű, felül bal és jobb oldalt két sárga helykitöltő pont, nyolcágú csillagként. Közöttük a címertanban stilizált, élével lefelé forduló, ezüstszínű eke, amely szintén a helyiek történelmi foglalkozására, a földművelésre, a mezőgazdaságra utal. Föld felett zöld színű, balra és jobbra ívesen hajló pálmaág pálmalevelekkel, mint a település 1813-as pecsétjében. A címerszimbólum megjelenik Baranya megye címerében is, tehát a pálmaágak jelentik a falu Baranyához való tartozását is. Pálmaágakból középen három zöld, ívesen hajló rozsszál, amely jelzi a település nevének eredetét.

Kép
Ózdfalu község