Jász-Nagykun-Szolnok vármegye
A címer három mezőre osztott csücskös talpú kék pajzs, jobb és bal oldalán egy-egy aranyszínű, szemközt ágaskodó, lebegő unicornis (egyszarvú). A pajzsfő közepén egymásnak támaszkodó, arany harántpólyák alatt három zöld halomra helyezett ötlombú aranykorona, fölötte kiterjesztett szárnyú fehér (ezüst) galamb, csőrében zöld olajággal. A pajzs felett pánttal ellátott tornagalléros sisak, ötlevelű aranykoronával, s az azon álló, jobbra tekintő címerpajzsi ezüstgalambbal. A sisakkorona alatt levélszerűen kiképzett arany- és piros színű címerpalást. A pajzsot két, ágaskodó unicornis (egyszarvú) őrzi, színük ezüst, kiöltött nyelvük piros.
A galamb a szüntelen megújulás, a béke, a békesség, a kibékülés és a szentháromság jelképe. A zöld halmok a város földjét, a régi tájat, az ország részét képező szűkebb hazát jelenítik meg. Az unicornis a szüzesség, a tisztaság, a szeretet és a gyógyító erő szimbóluma. Jelképi megjelenítése a magas fokú erkölcsösség vállalását, s annak elérésére való törekvést fejezi ki. Az aranyszín a tökéletesség, az örökkévalóság, az égi fény jelképi hordozója. A piros szín Krisztust, Krisztus vérét és kínszenvedését jelképezi.
Törökszentmiklós 1993-ban megalkotott új címerének tervezője, a címer motívumainak nagy részét a várost 1720-ban újratelepítő II. Almásy János gróf családi címeréből vette.