Baranya vármegye
Álló, csücskös talpú a pajzs, vörös mezejében fekete pajzsláb, benne arany bányászkalapács és ék lebeg.
A vörös mezőben ezüsttel, a régi pecsétlenyomatról ismert szakáll nélküli vadember halmon álló figurája. Fején és ágyékán lombkorona. Bal kezével karót tart, melyre termő komlóinda kúszik fel. Jobb keze a csípőjén, mellette egy tőből ágazó háromleveles ág, melyből a középső a jobb könyök magasságáig ér.
A címerkép Komló 18. századi pecsétjéről származik, mely megfelelően szimbolizálta a település névetimológiáját és jellegzetes gazdasági tevékenységét. A falunév eredete a régen nagy jelentőségű komlóhoz, ehhez a vadon termő és igen gyakran termesztett kúszónövényhez kapcsolódik.
A pajzsláb fekete színe a területen található legjelentősebb ásványkincset, a fekete kőszenet szimbolizálja, melynek iparszerű kitermelése 1895-től kezdődik meg.
Ettől az időponttól a település fejlődése szorosan összekapcsolódott a bányászattal, melyre a pajzslábon található bányászkalapács és ék is utal.
Aranyszínük azt a gazdagságot fejezik ki, melyet ez az iparág jelentett a település számára.
A halom, melyen a vadember álló figurája található, a település domborzati adottságait jelképezi. A leveles ágak pedig a várost körülölelő zöldövezetet szimbolizálják.