A címer álló, háromszögletű, vörös színű katonai pajzs, amelynek mezejében balra forduló, ezüstszablyát tartó ezüst férfikar lebeg. A pajzson vörös-ezüst-zöld színű tekercs, amelyen az oromdísz balra forduló, aranyszablyát tartó arany férfikar. A címertartó mindkét oldalon egy-egy zöld színű pálmaág. A pajzs alatt aranyszalag lebeg NYOMÁR felirattal.
A címer fő eleme, a szablyát tartó férfikar, megegyezik a község feudális kori pecsétjének ábrájával, ennélfogva az önkormányzat előzményeire és régi voltára utal. Az egyszerűsítés, mint fontos heraldikai követelmény, érdekében a pecsétábrán látható pálmaágak a címerben címertartóként szerepelnek, ezzel is növelik a címer megkülönböztető-azonosító erejét. Ugyanezt a célt szolgálja az oromdísz, amely esztétikai szempontból is szükséges, hiszen a címertartók önmagukban szélesítik a címert, amely így aránytalanná válhat.
Maga a fő címerkép egy jellegzetes nemesi jelkép, azaz számos nemes család címerében megtalálható - ez indokolja a kiegészítéseket. A címerkép arra is utal, hogy a régi Nyomár kuriális község volt, tehát főleg kisnemesek lakták, akik személyükben szabadok voltak, így önkormányzatuk sokkal szélesebb körű volt, mint a jobbágyfalvaké. A címer e ténynek a megörökítésével az ősök emlékezete előtt is tiszteleg.
A pecsétábrából kiemelt címertartó pálmalevelek különös hangsúlyt kapnak a címerben (a pecséten valószínűleg csak helykitöltő, díszítő funkciójuk volt). A pálma ugyanis, mint a keresztény vallás jellegzetes növénye, szellemi és erkölcsi értékekre utal.