A címer álló, háromszögű, pajzstalpon zölddel domborúan vágott kék címerpajzs. Pajzsközépen ezüst Szent Kozma és Damján ikerpár egymással szembe fordulva, arany glóriával, a baloldali szent kezében arany kémcső, jobb oldali kezében arany mozsár a címerkép.
A pajzstalpon két ezüstpólya a mesteralak.
A címerpajzs külső díszei a jobb oldalon megjelenő arany búzakalászfonat, bal oldalon zöld tölgylevél koszorú aranymakkal. Alattuk lebegő arany szalagdíszben Szentkozmadombja felirat.
A település neve alkalmas a beszélő címer alkalmazására, s a két szent élete méltóvá teszi őket, hogy Szentkozmadombja címerén szerepeljenek.
A Közel-Keletről származó orvos testvérpár (ikrek) vértanúhalált halt, fizetség nélkül gyógyítottak embert és állatot egyaránt. Ábrázolásuk fellelhető a magyar korona 11. századi zománcképein is. Urológiai kémcsővel, illetve kenőcsös tégellyel vagy mozsárral ábrázolják őket. A címervázlatokon még fellelhető a domb, ami utal a természetes környezetre, illetve a névértés dombjára is. A zöld pajzstalpon megjelenő ezüstpólyák a település természetes vizeire utalnak, a patakot jelenítik meg a heraldika eszközeivel.
A használt színek és mázak a megfelelő heraldikai szabályokat követik.