Sajóvelezd község
(Borsod-Abaúj-Zemplén megye)
Múltunk helyi nagy alakja Tomori Pál. A Tomori-címer különleges formájú pajzs koronával, egyedi címerállattal. E címer egyes elemeit használta fel a telelpülés a múltat megjelenítve.
A ketté osztott Tomori-féle pajzsformában a régi pecsétnyomat elemei kerültek, a másik felébe pedig a község szintén történelmi jelképének számító református templom.
A velezdiek életét két szín határozza meg: a barna, vagyis a föld szeretete; és a kék, a Sajó vize.
A folyó vonala a címer alsó részén osztja meg a formát, ahol a hullámvonal két völgye is szimbolikus jelentésű: idegen erők pusztításait és a hatalmas tűzvészt jelképezi, amelyek a faluban pusztítottak. De bármi is történt, újra és újra visszatért a lakosság, ezért a címer fennmaradó része sárga lett: a Nap a kalász, vagyis az élet színe. A templom előtti fa is jelkép a címerben: zöld színével a remény, az állandó megújulás szimbóluma.
Sajóvelezd mai nevén kívül a Welez szó is felkerült a címerre, mivel az 1294-ből származó okleveleken így nevezték a települést.
A színek és a formák Sajóvelezd mindenkori népének a szülőföldhöz, a munkához való ragaszkodását, az itt élni akarását, a hitét a múltban, jelenben és jövőben fejezik ki.