A címerpajzs formája megőrizte a megyei formát, hiszen a település része a megyei régiónak. Szimmetrikus osztásának jobb oldalán a római katolikus templom keleti része látható, sötétkék (ultramarin) háttérrel, arany-ezüst színben.
A hangsúlyos (54 m) magas torony 1890-ben épült, a helyi születésű Végh Pál plébános ajándékozta a falunak. Csatlakozik az 1790-es évben készült barokk hajóhoz.
A címerpajzs bal oldalán - narancsszínű (vörös) mezőben - aranyló nap szórja sugarait -, a templom alapvonalában folytatódó lombos és tűlevelű facsoportra. Ezek sötétkék színűek, és utalnak a település gazdag növényzetére.
A címerpajzs fölötti kék-narancs (kék-vörös) színű ívelt szalagon aranybetűkkel "Nógrádmegyer" - a település neve olvasható.
A címerben szép helyet kapott a templom képe, mint az emberek békéjének, szeretetének és jó szándékainak megtestesítője.
A hívők számára ez még többet jelent: magas tornyával a templom egy felkiáltójel, mert összeköti a nógrádmegyeri földet (lásd a címerben a fákat) az éggel (lásd a napot), és azt hirdeti: az Isten áldását kapják meg itt az emberek. De most mást is össze kell kötnie egymással: a 21. századot a 20. századdal.
A címerre vonatkozó tervek négy változatban készültek el, melyet előbb a képviselőtestület, majd a Képző- és Iparművészeti Lektorátus hagyta jóvá.
A címert Radics István helyi születésű festőművész készítette és ajándékozta falujának.