A város címere a magyar címertani pajzsformák koronkénti változásának megfelelő formájú, alul lekerekített domborpajzs (kerektalpú pajzs). A címer vágott pajzs. A pajzs felső szélével párhuzamos vízszintes vonal a pajzsot két mezőre osztja: 3/7-ed és 4/7-ed részre.
A pajzs körvonalát arany (fémszín) szegélycsík határolja. A pajzs felső 3/7-ed részét adó mező színmáza piros, a pajzs alsó 4/7-ed részét adó mező színmáza kék alapszínű.
Dombóvár címerén a korai időszakra visszavezethető helytörténeti pecsétnyomat pecsétképeit jelenítik meg. A címerpajzs természetből vett három stilizált címerképet tartalmaz. A címerképek arany fémszínűek. Az első címerkép a pajzs felső részében ábrázolt torony három lőréssel (fekete) és a két különálló bástya félköríves nyitott kapukkal a háromtornyos várra utal. A második címerkép (a pajzsderék részében lévő három sás és leveleik) a várat körülvevő vizenyős, nádas területet szimbolizálja. A harmadik címerkép a kék mezőt középen átszelő dongás körív az átkelőhelyet és annak fontosságát hangsúlyozza.